Juha Sipilä: Suomi suhtautuu varauksella EU:n rajajoukkoihin

Pääministerin mukaan ulkorajojen valvonnan pitäisi olla ensisijaisesti jäsenvaltioiden vastuulla.

Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mukaan Suomella on ”tiettyjä epäilyjä” EU-komission esityksestä, jonka mukaan ulkorajavalvontaa vahvistettaisiin 10 000 hengen operatiivisella joukolla.

Hän korostaa, että jäsenvaltioiden tulisi jatkossakin huolehtia ensisijaisesti omasta rajavalvonnastaan.

– Ainakin haluamme selvittää hyvin tarkkaan sen, mikä noiden joukkojen valtakirja tai valtuutus olisi ja tarvitaanko niitä todella noin paljon, Sipilä sanoi EU-johtajien epävirallisen tapaamisen yhteydessä Itävallan Salzburgissa.

– Samalla on kuitenkin hyvä kehittää EU-tason yhteistyötä huomioiden se, että maidemme tarpeet ja rajavalvontajärjestelmät ovat hyvin erilaisia.

Myös yhteistyötä kolmansien maiden kanssa aiotaan tiivistää. EU-johtajat kokoustavat joulukuussa Afrikan unionin kanssa ja tapaavat ensi vuoden helmikuussa Arabiliiton edustajia. Suomi on painottanut uusien päätösten nopeaa toimeenpanoa.

– On tärkeää, että näitä linjauksia aletaan toteuttaa käytännössä. Korostin puheenvuorossani myös, että näihin järjestelyihin on varattava riittävät resurssit, Sipilä sanoi.

Salzburgissa keskusteltiin erityisesti maahanmuutosta, EU:n sisäisestä turvallisuudesta ja Brexitistä. Lokakuussa pidettävässä EU-huippukokouksessa tullaan ratkaisemaan, onko Britannian erosopimus mahdollista solmia.

Poimintoja videosisällöistämme

Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tuskin mukaan neuvottelut ovat edelleen pahasti kesken, eikä sopimusta tehdä ilman selvyyttä Pohjois-Irlannin tilanteesta.

Sipilä pitää toimivan erosopimuksen luomista aikataulua tärkeämpänä.

– EU:n neuvottelukannat ovat selkeät, eikä niitä ole tarvetta muuttaa.

Donald Tusk ja Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz totesivat tiedotustilaisuudessa, että EU-johtajien näkemykset maahanmuuttopolitiikan yleistavoitteista ovat melko samanlaisia.

– Emme ole kaikesta samaa mieltä, mutta tärkeintä on laittoman maahanmuuton vähentäminen, Tusk sanoi.

https://twitter.com/juhasipila/status/1042767017768574978

Mainos