Pääministeri Juha Sipilä sanoo Yle Radio Suomen haastattelutunnilla, että hävittäjähankinnat ovat Suomen valtiolle välttämättömiä, joten niihin tullaan käyttämään velkarahaa.
– Edessä on viisi tai kuusi vuotta, joina tullaan miljarditasolla hankkimaan hävittäjiä ja esimerkiksi laivastohankintoja. On selvää, että näitä hankintoja emme pysty lisätalouskasvulla rahoittamaan. Minusta nämä pitää erottaa tästä kokonaisuudesta sillä tavalla, että saadaan julkinen talous tasapainoon ilman näitä hankintoja, ja nämä välttämättömät hankinnat ainakin osin rahoitetaan velkarahalla, Sipilä sanoo.
Sipilä myöntää, että armeijan hankinnat ovat valtavan suuria ja kalliita.
– Mutta valtion ensisijainen tehtävä on taata turvallisuus kaikille suomalaisille. Olen vakuuttunut siitä, että nämä hankinnat ovat keskeinen osa uskottavan puolustuksen rakentamista, ja ne täytyy pystyä tekemään, Sipilä sanoo.
Kysymykseen pääministerin ja valtiovarainministerin erilaisista lisäleikkauksia koskevista näkemyksistä Sipilä sanoo hallituksen ykkösvaihtoehdon olevan, että puoliväliriihessä ei jouduttaisi lisäleikkauksiin.
– Suomen tilanteeseen voivat yhä vaikuttaa Brexitin kaltaiset tapahtumat maailmalla, minkä vuoksi tulee olla valmius keskustella erilaisista toimista. Uskon kuitenkin täysin hallitusohjelman toimenpiteiden riittävyyteen, Sipilä sanoo.