Juha Sipilä: Keskustan neuvottelijoissa ei ole lobbareita

Keskustan puheenjohtajan linja lobbareiden suhteen ei ole muuttunut neljän vuoden aikana.

Keskustan puheenjohtaja, toimitusministeristön pääministeri Juha Sipilä sanoo, että keskustan linja lobbareiden suhteen on sama kuin neljä vuotta sitten hallitusneuvotteluissa.

– Kyllä me olemme lähteneet siitä, kuten viime hallitusneuvotteluissakin, että lobbarit pystyvät ulkona. Meidän neuvottelijossa ei ole lobbareita, Juha Sipilä sanoi Säätytalolla tänään maanantaina.

Sipilän mukaan jokainen puolue päättää kuitenkin itse neuvottelijoistaan.

– Itse olen samaa mieltä kuin neljä vuotta sittenkin.

Sipilän linjana on, että neuvotteluryhmät voivat päättää, kuulevatko ne asiantuntijoita.

Vaalitappiosta huolimatta keskustan osallistuu toiseksi suurimpana ryhmänä SDP:n puheenjohtajan Antti Rinteen vetämiin hallitusneuvotteluihin.

Poimintoja videosisällöistämme

– Täällä ollaan puolustamassa meille tärkeitä asioita, Sipilä sanoi.

Hän listasi tärkeiksi aiheiksi lapsiperheet, yrittäjyyden, koko Suomen ja maa- ja metsätalouden.

Sipilä kertoo korostaneensa ”omille porukoille”, että luottamusta rakennetaan täysillä hallitusneuvotteluissa.

Sipilä ei kritisoi Antti Rinteen tapaa vetää hallitusneuvotteluita, vaan antaa hänelle tukensa. Rinteen linjana on, että ensi annetaan luovuudelle tilaa ja talouden realismin aika on loppuviikosta.

– Kyllä sekin aikanaan tulee vastaan, että talouden raameja aletaan sovitella toiveisiin ja tarpeisiin, joita kieltämättä on paljon. Mutta ei sitä rahhoo enempää ole kuin sitä on, Sipilä sanoi.

Sipilän mukaan todellinen vääntö hallitusneuvotteluissa alkaa, kun tiedetään talouden raamit.

Mainos