Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mielestä mittavat veronalennukset eivät ole nyt tarpeen.
– En usko, että sellaisia on kenenkään suunnitelmissa. Se on selvää, että finanssipolitiikassa pitää olla nyt kireä ote, kun ollaan suhdannehuipulla, Sipilä sanoi toimittajille keskustan eduskuntaryhmän kesäkokouksessa.
Sipilä totesi, että hallitusohjelmassa on kirjaukset verotuksesta.
– En usko, että me tästä asiasta saamme riitaa aikaan budjettiriihessä.
Sipilä toisti keskustan lähtevän siitä, että pienituloisten, erityisesti pienituloisten eläkeläisten verotusta kevennetään korottamalla kuntaverotuksen perusvähennystä.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen sanoi eilen puheessaan keskustan eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että ”nyt ei ole mittavien tuloveronalennusten aika”. Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) ihmetteli puheita mittavista veronalennuksista ja laittoi ne ”kesäkokousretoriikan piikkiin”.
Sipilältä kysyttiin, voiko 300 miljoonaa euroa kutsua mittaviksi veronalennuksiksi.
– Luku tarkentuu varmasti. En usko, että 300 miljoonasta tullaan puhumaan, Sipilä vastasi.
Orpo on esittänyt, että hallitus huolehtii edellisvuosien tapaan siitä, ettei kenenkään verotus kiristy, vaikka työntekijöiden työeläkemaksua korotetaan kilpailukykysopimuksessa sovitun mukaisesti. Työeläkemaksun kompensaation eli ansiotuloverotuksen keventämisen vastaavasti on laskettu maksavan noin 300 miljoonaa euroa.
Verotuksen kiristymiseen vaikuttaa kuitenkin myös työttömyysvakuutusmaksun suuruus, josta päätetään elokuun aikana. Työttömyysvakuutusmaksua saatetaan alentaa, jolloin verotus ei kiristyisikään niin paljon kuin on ennakoitu. Näin ollen veronkevennysten tarvekin jäisi pienemmäksi kuin 300 miljoonaa euroa.
Lue myös:
Antti Kaikkonen: 300 miljoonan euron veronkevennykset ovat liikaa