Tukes testautti tänä syksynä 30 joululelua, joista kahdessa havaittiin turvallisuuspuutteita. Tähän mennessä 27 jouluvaloa on lähetetty testeihin, ja toistaiseksi vain kaksi niistä on joutunut myyntikieltoon. Turvallisuustesteissä oli lisäksi pienten lasten vaatteita.
Tukes testautti tänä vuonna joululeluja jo 18. kerran. Testaustulosten perusteella lelujen turvallisuus on kehittynyt hyvään suuntaan niiden sekä mekaanisten ja kemiallisten ominaisuuksien osalta.
Leluista löytyi jonkin verran myös merkintäpuutteita, mutta nekin olivat testatuissa leluissa aiempaa paremmin kunnossa. Leluista pitää löytyä CE-merkintä. Sillä valmistaja vakuuttaa, että lelu täyttää kaikki sille asetetut turvallisuusvaatimukset.
– Hyvin yleistä on, että jos lelun merkinnät eivät ole kunnossa, siitä saattaa löytyä testeissä myös muita puutteita. Tänä vuonna testitulokset olivat hyviä ja myös merkinnät vaikuttaisivat olevan entistä paremmin kunnossa, vaikka toki merkintäpuutteita edelleen löytyi, tuoteturvallisuusinsinööri Asta Koivisto Tukesista sanoo.
CE-merkinnän lisäksi niin leluissa kuin jouluvaloissakin pitää olla käyttöohjeet sekä suomeksi että ruotsiksi.
Leluja koskevat vaatimukset kehittyvät jatkuvasti. Ensi vuonna Tukesin lelujen valvonnan painopisteenä ovatkin erityisesti kemiallisia ominaisuuksia koskevat uudet vaatimukset.
Jouluvaloissa vaara liittyy useimmiten rakenteeseen. Jos tuotteesta irtoaa helposti osia, jännitteiset johtimet voivat tulla näkyviin ja niihin koskemalla jouluvalosta voi saada hengenvaarallisen sähköiskun.
Tukes löysi joulunajan valvonnassaan neljä pienten lasten vaatetta, joissa on ollut vaatimustenvastaisia nauhoja ja kiristysnyörejä hupuissa. Pienten lasten vaatteissa (koot 134 senttiä ja alle) ei saa olla hupun ja pääntien alueella kiristysnyörejä tai muita nauhoja, joista aiheutuu kuristumisvaara.
– Jos tällaisia nyörejä pienten lasten vaatteista löytyy, vaatteet on helppo tehdä turvalliseksi katkaisemalla tai poistamalla vaaralliset nauhat ja nyörit vaatteesta, tuoteturvallisuusinsinööri Jaakko Laitinen Tukesista neuvoo.
Tänä syksynä Tukes testautti ensimmäistä kertaa myös lastenvaatteiden sisältämiä kemikaaleja. Kemiallisiin analyyseihin toimitettiin 12 vaatetta: lasten sadetakkeja, farkkuja, sukkia ja t-paitoja. Vaatteista etsittiin dimetyylifumaraattia, atsovärejä tai ftalaatteja.
Tukesin otannan perusteella yhdestäkään tuotteesta ei löytynyt tutkittuja kemikaaleja yli raja-arvojen.