Joukkoliikennelakia muutetaan – Linja-autoliitto on tyytyväinen

Linja-autoliiton mielestä liikenne- ja viestintäministeriön tavoitteet joukkoliikennelain muuttamisessa ovat kannatettavia.

Liikenne- ja viestintäministeriö kertoi keskiviikkona valmistelevansa joukkoliikennelain muuttamista. Ministeriön mukaan tavoitteena on keventää joukkoliikenteen sääntelyä ja luoda siten nykyistä enemmän kilpailuun perustuvat joukkoliikennemarkkinat.

Linja-autoliiton mielestä ministeriön tavoitteet ovat kannatettavia. Sääntelyn purkaminen ja elinkeinoelämän palvelutuotannon laajempi mahdollistaminen turvaisivat linja-autoliikenteen palvelut myös hiljaisemmilla reiteillä.

Tähän asti markkinoiden avaaminen on Linja-autoliiton mukaan hyödyttänyt kuluttajia vain matkustajamääriltään vahvoilla reiteillä.

– Ratkaisua yhtenäisen linja-autojärjestelmän turvaamiseksi on haettu pitkään. Nyt liikenne- ja viestintäministeriössä valmisteltavilla lainsäädäntömuutoksilla voidaan turvata kuluttajille sellaisia linja-autopalveluita, joita oltiin jo lakkauttamassa, toteaa Linja-autoliiton toimitusjohtaja Mika Mäkilä.

Liikenne- ja viestintäministeriöstä kerrotaan, että hankkeessa on tarkoitus tehdä kolme muutosta.

Markkinaehtoista kutsujoukkoliikennettä joustavoitetaan niin, ettei ajoon lähtemiseen vaadittaisi kolmea etukäteen tehtyä tilausta. Pikkubussilla tehtävään tilausajoon vaaditaan nykyisin vähintään viisi matkustajaa – tämä rajoite on tarkoitus poistaa.

Reittiliikenneluvan saamista helpotettaisiin. Lupaviranomainen ei enää saisi päättää, mikä on oikea määrä tarjontaa tietyllä alueella, vaan kaikki haetut luvat on myönnettävä. Nykyisin reittiliikennelupa voidaan evätä, jos viranomainen katsoo markkinaehtoisen liikenteen aiheuttavan haittaa viranomaisen ostamalle liikenteelle.

Lisäksi edistetään viranomaisyhteistyössä EU-lainsäädännön vaatimukset täyttäviä tapoja yhdistää markkinaehtoinen ja kilpailutettu liikenne asiakkaalle toimivaksi kokonaisuudeksi.

Linja-autoliiton mielestä ministeriön linjaus on myös oikea askel siihen suuntaan, että henkilöliikenteen markkinoita avataan ja uudistetaan laajemminkin. Sääntelyn purkamisella ja oikealla kohdentamisella voidaan edetä kohti henkilökuljetusten kokonaisuudistusta

Mainos