Jordania vastasi ISIS:n uhkaukseen samalla mitalla – ”vangit hirtetään”

Jordania uhkaa hirttää vangitsemiaan ISIS-jihadisteja, mikäli ISIS surmaa hallussaan olevan jordanialaispilotin.

Jordanialainen lentäjä Maaz al-Kassasbeh ja mahdollisesti myös japanilainen toimittaja Kenji Goto oli määrä vapauttaa osana vanginvaihtoa.

ISIS vaati Jordaniaa vapauttamaan vastineeksi itsemurhaiskua Jordaniassa yrittäneen jihadistin Sajida al-Rishawin. ISIS on uhannut surmata al-Kassasbehin, mikäli al-Rishawia ei vapautettaisi torstai-iltaan mennessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jihadisteista ei kuitenkaan kuulunut mitään keskiviikon jälkeen ja määräaika ohitettiin.

Tiedustelulähteiden mukaan neuvotteluratkaisu ei ole enää mahdollinen ja Jordanian hallitus on lähettänyt virallisen uhkauksen ISIS-taistelijoille.

”Siinä sanotaan, että mikäli he tappavat lentäjän, saavat Sajida ja muut ISIS-vangit kuolemantuomion niin nopeasti kuin mahdollista”, kuwaitilaisen Al Rain kirjeenvaihtaja Elijah Magnier totesi Mail Onlinelle.

Tuomiot pantaisiin täytäntöön hirttämällä.

Jordania on myös vaatinut ISIS-jihadisteja todistamaan, että al-Kassasbeh on vielä elossa.

Kenji Goton kohtalosta ei ole toistaiseksi tietoa. ISIS on väittänyt surmanneensa jo toisen japanilaisvankinsa Haruna Yukawan. Hänen kuolemastaan ei kuitenkaan ole täyttä varmuutta.

Mainos