Perussuomalaisten Anssi Joutsenlahden kirjallisessa kysymyksessä puhutaan tonttien väliseen raja-aitaan tarvittavista luvista.
”Naapurusten välisiä, jopa surmatöihin johtaneita, vuosikymmeniä jatkuneita ristiriitoja syntyy silti raja-aidan tai muuhun naapurin tontille näkyvän, häiritsevän tekijän seurauksena. Puiden juuristot voivat konkreettisesti vahingoittaa kiviaitoja, salaojitusta tai rakennuksen perustuksia. Runsaat lehtimäärät voivat tukkia räystäitä ja rakennuksen kattoa voidaan joutua puhdistamaan tavallista useammin”, varapuhemies toteaa.
Hänen kysymyksensä mukaan ”tilanne jumittuu joskus pahasti, kun kaupungin virkamiehetkään eivät puutu asiaan, vaan jättävät maanomistajat omilleen”.
Joutsenlahden tekstissä kerrotaan Porista, jossa lähes 80-vuotias naapuri suivaantui yli 20-metrisiin puihin, jotka ylittävät hänen raja-aitansa ja ovat kovalla tuulella todellinen uhka.
”Monelle eri henkilölle asiansa kerrottuaan soittaja sai tyhjänpäiväisen vastauksen, ettei kaupunkikaan voi pakottaa ketään kaatamaan puita, mutta soittajalla on asiasta jo naapurille huomautettuaan oikeus katkoa omalta puoleltaan oksat ja juuret omalla kustannuksella. Tämä ei hänen ikäiseltään kuitenkaan ymmärrettävästi onnistu, ja sen kaupungin virkamieskin myönsi. Puun omistajalla on säädösten mukaan lisäksi oikeus vaatia vahingonkorvausta, jos naapuri vahingoittaa puuta tarpeettomasti”, varapuhemies kirjoittaa.
Kysymyksen mielestä virkamiehet olisi lainsäädännön kautta saatava ”noudattamaan ja valvomaan asetettuja lakeja ja ohjeistamaan riitatilanteissa kumpaakin osapuolta täsmällisin toimeksiannoin”.
Varapuhemies Anssi Joutsenlahden varsinainen kysymys on ”mitä hallitus aikoo tehdä lain säätämiseksi raja-aidan ja naapurin puolelle kasvavan puuston aiheuttamien haittojen poistamiseksi virkamiesten toimesta, selkein säännöin”.