Jopa miljoona pakolaista odottaa Libyassa laivausta Eurooppaan

EU:n rajaturvallisuusvirasto Frontexin mukaan Libyassa jopa miljoona pakolaista odottaa laivausta Eurooppaan.

Pääjohtaja Fabrice Leggerin mukaan Frontex valmistautuu tänä vuonna viimevuotista pahempaan pakolaistilanteeseen Välimerellä.

– Lähteiden mukaan Libyassa on puolesta miljoonasta miljoonaan henkeä valmiina lähtemään Eurooppaan, hän sanoo yleisradioyhtiö RAI:n mukaan.

Pelkona on, että osittain muuttoliikkeen takana on islamistinen terroristijärjestä ISIS, joka on vallannut muun muassa Pohjois-Libyan satamakaupunkeja.

– Meidän on pidettävä mielessä riskit, joskaan todisteita (ISIS-järjestön) osuudesta ei ole. Mutta se voi tapahtua jo huomenna, Leggeri sanoi.

Etenkin Italiassa on jo jonkin aikaa ollut kauhukuvana, että pakolaisten joukkoon soluttautuu ISIS-terroristeja.

Mainos