Hallitus ehdottaa 46,80 euron kuukausittaista oppimateriaalilisää pienituloisten perheiden opiskelijoille sekä lukiolaisten vuosittaisen opintotukioikeuden laajentamista yhdeksästä tukikuukaudesta kymmeneen. SLL:n näkemyksen mukaan uudistukset parantavat koulutuksellista tasa-arvoa.
– Tämä on todellakin tervetullut esitys ja helpottaa monen rahahuolia. Jokainen euro opiskelijan kukkarossa tulee tarpeeseen. Hienoa, että hallitus jakaa huolen oppimateriaalikustannusten aiheuttamista ongelmista ja reagoi niihin pikaisesti, SLL:n puheenjohtaja Alvar Euro arvioi tiedotteessa.
SLL on kuitenkin huolissaan oppimateriaalilisän käytettävyydestä juuri oppimateriaalihankintoihin, sillä ne osuvat usein lukuvuoden ja opintojen alkuun yhdellä kertaa. SLL ei myöskään pidä tarkoituksenmukaisena siirtää opintojen kannalta välttämättömiä kustannuksia sellaisenaan valtion budjettiin vaan peräänkuuluttaa kokonaisvaltaisempaa ratkaisua.
– Nykytilassa rahan puute vaikuttaa liian monen nuoren koulutusvalintoihin. Lisäksi ongelmallista on se, että koulutuksen järjestäjä päättää materiaalin ja opiskelija ostaa sen, jolloin hinta ei ole oikeasti kilpailutekijä. Oppimateriaalilisä ei siis kuittaa koko ongelmaa, mutta antaa hyvän pohjan jatkaa työtä kohti aidosti maksutonta toisen asteen koulutusta. Sillä tavoin sekä järkevöitettäisiin materiaalien käyttöä että turvattaisiin jokaiselle mahdollisuus opiskella siinä oppilaitoksessa ja niitä aineita, jotka itselle parhaiten soveltuvat, Euro muistuttaa.
Hallituksen esityksen mukaan lukiolaisten oikeus opintotukeen pitenisi yhdellä kuukaudella, jolloin lukiokoulutuksen ja ammatillisen koulutuksen tukiajan määräytymisperusteet olisivat jatkossa yhtenäiset. SLL pitää esitystä erittäin kannatettavana.
– Opinnot usein alkavat jo elokuun alkupuolella, jolloin rahan tarve on usein suurimmillaan erilaisten opintoihin liittyvien hankintojen vuoksi. Silloin myös opintotuen on oltava opiskelijan turvana. Kymmenen kuukauden lukuvuosittainen opintotukioikeus toisi lukiolaiset samalle viivalle ammatillisen toisen asteen opiskelijoiden kanssa, Euro toteaa.
SLL on kuitenkin pettynyt siihen, ettei luonnosversiossa mukana ollut parannus itsenäisesti asuvien 17-vuotiaiden opintotukeen ole mukana lakiesityksessä.
– Pahimmillaan nämä nuoret jäävät kokonaan etuuksien ulkopuolelle, mikäli vanhempien tulot estävät opintotuen saamisen, sillä käytännössä oikeus yleiseen asumistukeen on sidottu opintotukioikeuteen. Kaikilla nuorilla on oltava mahdollisuus tehdä itsenäisiä valintoja ja hakeutua mielekkäisiin opintoihin. Haluammekin, että tämä uudistus otetaan pöydälle uudestaan vielä tämän hallituskauden aikana, Euro vaatii.