Joka neljäs suomalainen harkitsee käytettyä joululahjaa

Suomalaisista 27 prosenttia aikoo ostaa tai harkitsee ostavansa joululahjansa tänä vuonna käytettynä.

Kolme viidestä suomalaisesta on sitä mieltä, että joululahjan voi nykyään ostaa aivan hyvin myös käytettynä, ilmenee Huuto.netin teettämästä Suomalaiset ja vertaiskauppa 2014 -tutkimuksesta.

Suomalaisista 33 prosenttia sanoo, että sillä, onko lahja uusi vai käytetty, ei ole väliä, kunhan se on hyvässä kunnossa. Vastaajista 27 prosenttia sanoo harkitsevansa nimenomaan käytetyn lahjan ostoa.

Tärkein syy käytetyn lahjan ostolle on paitsi hinta, myös se, että käytetty lahja on uutena ostettua ekologisempi. Lisäksi kahdeksan prosenttia vastaajista sanoi, että käytetyllä lahjalla on tarina ja ajan patinaa, jotka tekevät siitä persoonallisemman kuin uudet tavarat.

Kaikki eivät vielä ole innostuneet käytetyistä lahjoista. Kyselyyn vastanneista 41 prosenttia sanoi, että ei halua antaa käytettyä tavaraa lahjaksi.

Vastaajat saivat myös listata, missä tuoteryhmissä he erityisesti ovat kiinnostuneet ostamaan tuotteita vertaiskaupassa. Suosituin ryhmä oli huonekalut (49 %), ja toiseksi tulivat keräilytavarat (43 %). Seuraavina olivat elektroniikka (41 %) sekä musiikkitallenteet ja kirjat (41 %).

Tutkimus toteutettiin Cint-paneelin kautta verkkokyselynä. Otos on valtakunnallisesti edustava sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan. Kyselyyn vastasi 1 028 yli 15-vuotiasta suomalaista ja se toteutettiin lokakuussa 2014.

Mainos