Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine (sd.) sanoo, että nykyinen politiikka ajaa nuoria yhä syvemmälle pätkätöiden kierteeseen.
– Hallitus teki kehysriihen päätöksillä nuorista varsinaisen paarialuokan. Jatkossa alle 30-vuotiaille voi tarjota määräaikaista pätkätyötä ilman perusteita. Ainoa vaatimus on, että nuori on ollut kolme kuukautta vailla työtä. Jos tämä ei ole ikäsyrjintää, niin mikä sitten, Päivi Niemi-Laine sanoo vappupuheessaan.
Häen mukaansa hallitus ”päätti murentaa työntekijöiden oikeusturvaa myös niin, että pienet, alle 20 hengen yritykset voivat entistä helpommin antaa työntekijöille potkut”. Perusteeksi kelpaavat entistä helpommin niin kutsutut henkilökohtaiset syyt.
– Hallitus kumartaa työnantajien suuntaan. He voivat jatkossa haalia palkkalistoilleen vain nöyriä työntekijöitä, jotka eivät halua valittaa esimerkiksi palkkauksen virheistä.
Niemi-Laineen mielestä hallituksen politiikka murentaa entisestään nuorten luottamusta työelämään. Samaan aikaan ministerit kantavat näyttävästi huolta siitä, että Suomessa syntyy entistä vähemmän lapsia.
– Ristiriita on räikeä. Jos hallitus toivoo, että nuoret innostuvat perustamaan perheen, pitää heille tarjota muutakin kuin pätkätöitä, joista voi tulla potkut koska tahansa. Ei kukaan tahdo lapsilleen tulevaisuutta, jossa ruokarahat voivat loppua, jos pomon kanssa tulee riitaa.