”Jäsenkunta vaatii tuntuvia vastatoimia hallituksen linjausten vastustamiseksi”

Puuliiton hallitus ei hyväksy maan hallituksen työntekijöihin kohdistamia kuritustoimenpiteitä. Vastatoimista päätetään sunnuntaina.

Puuliiton puheenjohtaja Jari Nilosaaren (sd.) mukaan liitto harkitsee oman poliittisen mielenilmauksen järjestämistä palkansaajakeskusjärjestö SAK:n ilmoittamien toimien lisäksi.

Puuliiton päätökset tehdään sunnuntaina kello 14 mennessä.

– Jäsenkunnasta tullut yhteydenottovyöry osoittaa poikkeuksellisen voimakkaasti sen, että liitolta vaaditaan vallitsevassa yhteiskunnallisessa tilanteessa tuntuvia toimenpiteitä työntekijöiden oikeuksien puolustamiseksi ja maan hallituksen linjausten vastustamiseksi, Nilosaari sanoo.

Puuliiton hallitus päätti perjantaina jäädyttää kaiken muun yhteistyön työnantajien kanssa, paitsi työllisyys- ja kasvusopimuksen toisen jakson toteuttamisen sekä riita-asioiden ja työehtosopimusten edellyttämien asioiden käsittelemisen.

– Kun maan hallitus on nyt kansainvälisen työjärjestö ILO:n sopimusten vastaisesti lyönyt pakottavan lainsäädännön kiilan työntekijöiden ja työnantajien neuvotteluyhteyteen, katsomme, ettei esimerkiksi erilaisten yhteistyöryhmien toiminnalle ole enää edellytyksiä, Nilosaari sanoo.

Hänen mukaansa ”Puuliitossa ei ymmärretä, miksi tuottavuusloikkaa tavoitteleva maan hallitus on hyökännyt nimenomaan palkansaajien kimppuun”.

– Esimerkiksi sahoilla raaka-aineen osuus kokonaiskustannuksista liikkuu 60–70 prosentin välillä, mutta työvoimakustannusten osuus on vain alle kymmenen prosenttia. Tässä on käyty suhteellisen pienen kustannuserän kimppuun poikkeuksellisen rajulla ja raa’alla otteella. Ehdotamme maan hallitukselle, että alkavat miettiä keinoja muiden kuin työvoimakustannusten kaitsemiseksi, Nilosaari toteaa.

Mainos