Järjestöjen varainhankinta jäissä – rahankeräyslupien käsittelyssä kuukausien jonot

SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov vaatii, että järjestöjen toiminnan vaarantavien rahankeräyslupien käsittelyjonot puretaan.

SDP:n kansanedustaja Tarja Filatovin mukaan valtio ja kunnat ovat leikanneet järjestöjen avustuksia. Saman aikaan tukipolitiikassa on siirrytty kohti tilaaja-tuottaja -mallia, jossa rahoittaja tilaa haluamaansa aktiivisuutta järjestöiltä. Tästä syystä järjestöissä on pyritty lisäämään omarahoitusosuutta ja myös valtio edellyttää omavastuuta monissa tukipäätöksissään.

Tällä hetkellä monen järjestön oma varainhankinta on jäissä, koska rahankeräyslupien käsittelyajat Poliisihallituksen arpajaishallinnossa ovat venyneet ja kestävät jopa yli puoli vuotta.

Filatov toteaa, että tilanne on kohtuuton. Järjestöt ovat joutuneet poistamaan tilinumerot nettisivuiltaan ja lopettamaan varainhankinnan, vaikka eivät ole muuttaneet rahankeräyskonseptiaan, koska lupahakemus makaa kuukausien jonossa. Edes hyvissä ajoin syyskuussa 2016 jätettyjä hakemuksia ei ole vielä käsitelty.

– Demokratian ja vahvan kansalaisyhteiskunnan perusta on järjestöt. Järjestöjen toiminta luo osallisuutta, järjestöt tuottavat palveluita, järjestöt toimivat asiantuntijoina ja järjestöt ovat myös poliittisen vallan arvokas ja rakentava kriittinen ääni, muistuttaa Filatov.

Mainos