Kirjailija ja dosentti Jari Ehrnrooth sanoo, että Suomen sosiaaliturva tukee passiivisuutta.
– Hyvinvointivaltion tavoitteena on hyvä elämä, johon ollaan tyytyväisiä, mutta tyytyväisyys tappaa kehityksen, hän sanoo Nykypäivä-lehdessä.
Ehrnroothin mielestä Suomessa on hyvin vähän riistoa. Sen sijaan ”vapaamatkustusta” on paljon, siis sitä, että osa ihmisistä elää toisten kustannuksella.
– Se on yhteiskunnallisen epäoikeudenmukaisuuden muoto. Ihmisten pitäisi pystyä omalla työllään ansaitsemaan elantonsa.
Ehrnrooth sanoo, että osa ongelmista johtuu Suomen perustuslaista. Hänen mielestään se lupaa liikaa ja sieltä pitää poistaa pykäliä. Perustuslaissa ei pidä nostaa perusoikeuksiksi taloudellisia, sivistyksellisiä ja sosiaalisia oikeuksia, joiden hoitaminen vaatii paljon resursseja, hän ehdottaa.
– Länsimaissa nämä on yleensä jätetty normaaliin lainsäädäntöön, jota eduskunta voi säätää voimavarojen mukaan.
Ehrnrooth sanoo, että perustuslaki sitoo julkisen vallan liian laajoihin tehtäviin. Ne passivoivat ja ajavat julkistalouden poliittisiin ongelmiin ja kyvyttömyyteen uudistua.
– Laki ja todellisuus eriytyvät tai valtio ajautuu velkaantumiskierteeseen. Se on jo nähtävissä.





