Swedbankin pääekonomisti Heidi Schauman ja Nordean pääekonomisti Tuuli Koivu arvioivat koronavirusepidemian iskevän Ruotsin talouteen lähes yhtä pahasti kuin muihin Pohjoismaihin. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.
Asiantuntijoiden mukaan kehitys voi tapahtua siitäkin huolimatta, että Ruotsi on valinnut koronan tukahduttamiseen Suomea lievemmät keinot. Ruotsissa ihmisiä irtisanotaan nyt jopa enemmän kuin Suomessa.
– Tämä johtunee osittain ainakin Suomen lomautusjärjestelmästä, joka on ollut voimassa pitkään ja johon luotetaan, Swedbankin Heidi Schauman sanoo HS:lle.
– Suuria irtisanomispäätöksiä tehdään Ruotsissa nyt nopealla aikataululla.
Teknologiateollisuuden viestintäpäällikkö Marjo Ollikaisen mukaan uutinen laittaa miettimään Ruotsin koronastrategian toimivuutta. Ruotsi on valinnut koronan torjunnassa lievemmät rajoitukset, mutta talous on nyt ottamassa lähes yhtä kovan iskun kuin Suomessa.
Ruotsissa on 30[nbsp]143 vahvistettua koronatartuntaa, Suomessa 6[nbsp]347. Ruotsissa koronavirus oli maanantaihin mennessä surmannut 3[nbsp]679 ihmistä, Suomessa 298.
– Ruotsissa irtisanotaan nyt enemmän ihmisiä kuin Suomessa ja talous on ottamassa yhtä kovan iskun kuin täällä. Virus on surmannut yli 10-kertaisesti enemmän ihmisiä kuin Suomessa, Marjo Ollikainen toteaa Twitterissä.
– Jäikö Ruotsille sittenkin mustapekka käteen? #talous #koronafi.
Swedbankin tuoreen ennusteen mukaan Ruotsin bruttokansantuote on supistumassa tänä vuonna viisi prosenttia, Suomen kuusi prosenttia. Erityinen ongelma Ruotsille on pankin mukaan hajanaiset tuotantoketjut ja viennin sakkaaminen heikosta kruunusta huolimatta.
Ruotsissa irtisanotaan nyt enemmän ihmisiä kuin Suomessa ja talous on ottamassa yhtä kovan iskun kuin täällä. Virus on surmannut yli 10-kertaisesti enemmän ihmisiä kuin Suomessa. Jäikö Ruotsille sittenkin mustapekka käteen? #talous #koronafi https://t.co/Z3YoIqPspq
— Marjo Ollikainen (@MarjoOllikainen) May 18, 2020