Jaana Laitinen-Pesola HS:lle: Valiokunta muistutti sotatannerta

Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa riitelivät asioiden lisäksi myös ihmiset.

Sote- ja maakuntauudistuksia väännettäessä eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnasta tuli Helsingin Sanomien mukaan kaoottinen työpaikka, jossa riitelivät pelkkien asioiden lisäksi myös ihmiset.

Jaana Laitinen-Pesola (kok.) huomasi ihmisten väliset jännitteet heti, kun hän siirtyi helmikuussa 2018 perustuslakivaliokunnasta sosiaali- ja terveysvaliokuntaan.

– Se oli melkein kuin olisi sotatantereelle tullut. Olen työskennellyt ay-liikkeessä 16 vuotta, ja siellä on välillä kovia paikkoja, mutten ole koskaan nähnyt niin huonoa käytöstä kuin joissain sote-valiokunnan kokouksissa, entinen hoitajaliitto Tehyn puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola sanoo HS:ssa.

Huonoon käytökseen syyllistyi hänen mukaansa yhtä lailla niin oppositio- kuin hallituspuolueidenkin edustajia.

Viikkoa ennen Laitinen-Pesolaa mukaan tuloa valiokuntaan Sdp:n Krista Kiuru otti valiokunnan puheenjohtajan tehtävän Tuula Haataisen (sd.) siirryttyä eduskunnan varapuhemieheksi.

Kiurun ja valiokunnan keskustalaisen varapuheenjohtajan Hannakaisa Heikkisen sukset alkoivat liukua ristiin nopeasti.

Mainos