Itsehoitoa hallitusti lisäämällä voitaisiin välttää noin 375 000 lääkärikäyntiä vuosittain, mikä tarkoittaisi noin 29 miljoonan euron säästöjä hyvinvointialueille. Lisäksi Kelassa säästyisi noin 2,1 miljoonaa euroa lääkekorvauksista.
Tämä ilmenee kuluttajaterveyteen erikoistuneen Haleonin tilaamasta ja Victri Advicen ja Rud Pedersen Public Affairsin tuottamasta raportista.
Itsehoidolla tarkoitetaan sitä, että ihmiset saavat osaamista ja työkaluja lievien oireiden hoitamiseen itse esimerkiksi apteekista saatavien reseptivapaiden lääkkeiden avulla. Tällaisia vaivoja voivat olla esimerkiksi päänsärky tai kausiallergia.
– Haluamme käynnistää keskustelun itsehoidon vahvemmasta roolista suomalaisessa terveydenhuollossa, sillä hyödyt ovat kiistattomat ja erittäin tarpeelliset tilanteessa, jossa terveydenhuoltojärjestelmämme painii säästötavoitteiden ristitulessa, sanoo tiedotteessa lääkeyritys Haleonin Suomen maajohtaja Carlos Oropeza.
– Itsehoidon suurin arvo ei kuitenkaan ole taloudellinen, vaan se, että ihmisillä on paremmat valmiudet ja mahdollisuudet ottaa vastuuta omasta terveydestään. Terve ja hyvinvoiva väestö on hyvinvointiyhteiskunnan tärkein menestystekijä, lääkeyrityksen johtaja jatkaa.
Raportissa ehdotetaan kansallisen asiantuntijaryhmän perustamista. Se kehittäisi itsehoitoa pitkäjänteisesti ja valmistelisi ehdotuksia sen laajentamiseksi uusiin sairauksiin. Ryhmä voisi myös laatia aloitteen siitä, että apteekeissa työskentelevät terveydenhuollon ammattilaiset saisivat antaa rajattua mutta nykyistä laajempaa terveysneuvontaa tietyissä itsehoitoon soveltuvissa sairauksissa ja oireissa.
Raportin mukaan kansalaisten terveystietoisuutta ja itsehoitovalmiuksia pitäisi lisätä. Raportissa myös kannustetaan reseptilääkkeiden uudelleenluokitteluun itsehoitolääkkeiksi, kuten Ruotsissa ja Britanniassa on tehty. Tämä mahdollistaisi lääkkeiden saatavuuden ilman reseptiä.





