Italiasta uusi nimi Naton pääsihteeripeliin

Kun tanskalaisen Anders Fogh Rasmussenin kausi Naton pääsihteerinä on päättymässä, seuraajakandidaattien nimiä alkaa tulla esiin.

Verkkouutiset kertoi viime perjantaina Norjan entisen pääministeri Jens Stoltenbergin mahdollisesta ehdokkuudesta tehtävään. Eri lähteet kertovat, että Stoltenbergillä on sangen vahvaa kannatusta, sillä hänen tukijoinaan pidetään Yhdysvaltain presidentti Barack Obamaa ja Saksan liittokansleri Angela Merkeliä.

Uutena nimenä on noussut esiin Italian entinen pääministeri Enrico Letta. Hän joutui väistymän nykyisen pääministerin Matteo Renzin tieltä helmikuussa. Aluksi Italiassa valettiin kannua entisen ulkoministeri Franco Frattinin puolesta, kertoo sanomalehti Il Giornale.

Lehden mukaan asia noussee esille presidentti Barack Obaman Italian vierailun yhteydessä tai viimeistään Naton ulkoministerikokouksessa ensi viikon alussa.

Anders Fogh Rasmussenin kausi Naton pääsihteerinä päättyy syyskuun lopussa.

Mainos