Italian hallitus taipumassa budjettikiistassa EU:n kanssa

Italian ja EU:n komission välillä on ollut kärhämä budjettialijäämästä.

Italian alijäämä ensi vuoden budjettiesityksessä on 2,4 prosenttia, eli yli EU:n vakaus- ja kasvusopimuksen. Asiasta nousi iso riita EU:n ja Italian hallituksen välille. Viime viikolla EU:n komissio katsoi, että Italian alustava talousarviosuunnitelma vuodeksi 2019 on erityisen vakava esimerkki vakaus- ja kasvusopimuksen rikkomisesta.

Komissio katsoi ”lähtökohtaisesti näyttävän siltä, että Italia ei ole noudattanut velkakriteeriä, sillä Italian julkinen velka oli 131,2 prosenttia asukasta kohti vuonna 2017. Se siis ylittää perussopimuksessa asetetun viitearvon, joka on 60 prosenttia suhteessa BKT:hen”.

Italialla on komission mukaan suuria puutteita velan supistamista koskevan vertailuarvon noudattamisessa, kun otetaan huomioon, että BKT:n nimelliskasvu on ollut yli kaksi prosenttia vuodesta 2016 lähtien.

Niin ikään komissio totesi, että Italian hallituksen suunnitelmat merkitsevät huomattavaa peräytymistä aiemmista kasvua edistävistä rakenneuudistuksista, kuten aiemmista eläkeuudistuksista.

– Ennen kaikkea keskipitkän aikavälin tavoitteeseen tähtäävältä suositellulta sopeutusuralta poiketaan merkittävästi vuonna 2018 ja neuvoston 13. heinäkuuta 2018 Italialle osoittamasta suosituksesta poiketaan erityisen vakavasti vuoden 2019 osalta sekä hallituksen suunnitelmien että komission syksyn 2018 talousennusteen perusteella. Analyysin perusteella on katsottava, että perussopimuksessa ja asetuksessa määriteltyä velkakriteeriä ei noudateta, ja että näin ollen liiallisia alijäämiä koskeva menettely on velan takia perusteltu, totesi komissio.

Poimintoja videosisällöistämme

Viime viikon keskiviikkoisissa kommenteissaan Italian hallitus torjui jyrkästi aikovansa muuttaa budjettia. Nyt äänenpainot ovat saaneet toisen sävyn.

Viiden tähden liikettä edustava varapääministeri Luigi Di Maio sanoo sanomalehti La Repubblican mukaan olevansa avoin muuttamaan Italian budjettiesitystä.

– Jos alijäämää on vähennettävä, se ei ole tärkeää. Teemana ei ole riita EU:n kanssa 2,4 prosentista. Tärkeitä eivät ole numerot vaan kansalaiset, hän sanoo.

Niin ikään toista hallituspuoluetta Legaa edustava varapääministeri, hyvin jyrkästi komissiota vastaan esiintynyt Matteo Salvini sanoo hallituksen olevan valmis pohtimaan uudelleen budjettiesitystään.

– Käytämme tervettä järkeä ja konkretiaa. Emme ripustaudu 0,1 prosenttiin enemmän tai vähemmän. Kyseessä on budjetti, joka perustuu oikeuteen työhön, eläkkeeseen, terveyteen ja veronkevennyksiin. Löydämme ratkaisun (pääministeri Giuseppe) Conten ja Di Maion kanssa, Salvini totesi La Repubblican mukaan.

Hallituksen keskeiset ministerit, Salvini, Di Maio, Conte ja valtiovarainministeri Giovanni Tria keskustelevat maanantai-iltana asiasta.

Mainos