Toisen päähallituspuolueen Vapauden kansan puheenjohtaja, entinen pääministeri Silvio Berlusconi sanoi, ettei hänen puolueensa voi olla hallituksessa, joka ei poista ensiasunnon kiinteistöveroa. Veroa laajensi uuden poliittisen hallituksen tieltä väistynyt Mario Montin virkamieshallitus osana Italian talouskuuria.
Berlusconi vaati myös vaalikampanjassaan veron peruuttamista ja jo maksettujen verojen palauttamista verovelvollisille. Häntä säesti Vapauden kansan pääsihteeri, uuden hallituksen varapääministeri Angelino Alfano. Hänen mukaansa veroa ei peritä kesäkuussa, eikä selittelyille ole sijaa.
Toisen päähallituspuoluetta, sosialistista Demokraattista (PD) puoluetta edustava alueministeri Graziano Delrio puolestaan sanoi, että toistaiseksi veroa ei poisteta kokonaan, vaan kevennetään.
PD:n salkuton ministeri Dario Franceshini taas sanoi, ettei kiinteistöveroa poisteta, vaan kesäkuussa maksuun tulevaa erää lykätään.
Berlusconin avattua sanaisen arkkunsa, tuore pääministeri Enrico Letta (PD) vastasi, että hallituksen on yhdessä valmisteltava kiinteistöveron kokonaisremontti. Hänen mukaansa veroa on uudistettava ensiasunnon osalta ja kesäkuun maksuerää on syytä lykätä, jotta uudistus voidaan viedä läpi.
Myös Italian kolme suurinta ammattiliittoa kiirehti työntämään lusikkansa soppaan. Maan suurimman ammattiliiton, lähes kuuden miljoonan jäsenen CGIL:n pääsihteeri Susanna Camusso sanoi, etteivät liitot aio hyväksyä kiinteistöveron poistamista kokonaan.
– On puolustettava niitä, joilla on yksi koti; ei niitä, joilla on 20 huvilaa ja 37 asunto-osaketta, hän sanoi yleisradioyhtiö RAI:n mukaan.
Asiaan puuttui myös Euroopan unioni. Talouskomissaari Olli Rehn totesi, että ”Italialle tälle vuodelle sovitut säästötavoitteet ovat edelleen voimassa”. Tästä on tulkittavissa, että jos kiinteistöveroa aiotaan alentaa tai poistaa se kokonaan, valtiolle siitä koituva tulonmenetys on korvattava muilla keinoilla. Velanoton kasvattaminen tuskin kuuluu EU:n komission ja Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n mielestä tähän keinovalikoimaan.