Israelilainen Israel-kriitikko löysi konfliktin syyn: ”Me olemme valittu kansa”

Gideon Levy vertaa Israelia Etelä-Afrikkaan.

Israelilainen toimittaja Gideon Levy sanoo pohtineensa vuosikausia, miksi Israel ei pura siirtokuntia ja miksi rauhanneuvottelut palestiinalaisten kanssa eivät johda mihinkään.

– Ymmärsin, että tälle on olemassa hyvin syvä selitys: me annamme sotilaillemme viestin, että vastapuolella ei ole ihmisiä, Levy sanoi maanantaina Helsingin yliopistolla pitämässään luennossa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Levy, 61, on pitkään arvostellut Israelin hallituksen politiikkaa. Hänen mukaansa juutalaisten asuttamat ”siirtokunnat” edustavat todellisuudessa väkivaltaista miehitystä.

Levy sanoo, että israelilaiset eivät ole pahoja, mutta he eivät näe todellisuutta.

– He eivät ole hirviöitä. Monet ovat mukavia ja moraalisia. He auttavat vanhan ihmisen kadun yli. He lähettävät rahaa maanjäristysalueille.

Poimintoja videosisällöistämme

Levy sanoo ihmetelleensä, miten Tel Avivin asukkaat ottavat rannalla aurinkoa ja katselevat, miten helikopterit lentävät pommittamaan Gazaa. Pommitus ei kuitenkaan haittaa auringonottoa, mihin on yksi syy:

– Me olemme valittu kansa. Me olemme parhaita.

Levy vertaa Israelia Etelä-Afrikan harjoittamaan apartheidiin eli rotusortoon. Hänen mielestään Israel harjoittaa samaa ja pitää arabeja toisen luokan kansalaisina.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Palestiinalaiset ovat kahdesti järjestäytyneet intifadaan eli kansannousuun vastustaakseen Israelia. Levy pelkää, että kolmannesta tulee pahin, ja että se voi ulottua muuallekin maailmaan.

Pessimistinen Levy sanoo, että vain ihme voi ratkaista Lähi-idän kriisin. Täysin mahdotonta se ei ole.

– Neuvostoliitto, Berliinin muuri ja Etelä-Afrikan rotusorto, ne kaikki ovat romahtaneet.

Mainos