Kymmenen kuukauden ajan 2013 ISIS:n panttivankina ollut toimittaja Nicolas Henin on kirjoittanut The Guardianiin kokemuksistaan. Henin sanoo, ettei hän hämmästynyt Pariisin iskuista.
– Meidän kipumme, meidän surumme, meidän toiveemme, meidän elämälle eivät kosketa heitä. Heidän maailmansa on erillään.
Nicolas Heninin mukaan lännessä suurin osa ISIS:iä koskevista ajatuksista on peräisin järjestön omasta markkinoinnista ja pr:stä. Kameran ulkopuolella he kuitenkin ovat hölmöjä, ”monin tavoin vähän säälittäviä: ideologiasta ja vallasta juopuneita katupoikia”.
– He ovat enemmän ääliöitä kuin pahoja. Tällä ei pidä aliarvioida ääliöyden murhapotentiaalia, Nicolas Henin kirjoittaa.
Henin kertoo sieppaajiensa harrastamasta psykologisesta kidutuksesta: ”huomenna tapamme yhden teistä”. Vangeille tehtiin valeteloituksia. Henin huumattiin kerran kloroformilla. Hän sanoo aidosti nauraneensa toisen vangin kanssa yhden kameralle tehdyn aleteloituksen jälkeen – ”se oli niin naurettavaa”.
ISIS:n miehet seuraavat maanisesti uutisia – omien filtteriensä ja uskomusten läpi. Kaikki heidän mielestään kertoo heidän olevan oikealla tiellä.
– Erityisesti se, että on meneillään apokalyptinen prosessi, joka johtaa muslimien maailmanlaajuisen armeijan ja roomalaisten, ristiretkeläisten yhteenottoon.
– Heitä lämmittää jokainen merkki ylireagoimisesta, jakautumisesta, pelosta, rasismista, muukalaisvihasta.
Ranskalaistoimittaja uskoo ISIS:n nähneen Ranskan heikkona lenkkinä, jonka saa helposti jakautumaan. Hän sanoo pitävänsä ISIS:n kostopommittamista virheenä ja muistuttaa Raqqassa olevan 500 000 siviiliä.