ISIS:n huippupommittajalle sattui vahinko, räjäytti itsensä ja kollegansa

Jihadistien kokenut pommimies sai surmansa Irakissa.

Isisin pommiekspertti Abu Abdullah kuoli kollegansa kanssa tiistaina, kun kaksikko oli asettamassa räjähdettä Bagdadin pohjoispuolella sijaitsevassa Saladinin maakunnassa.

Kaksikko sai surmansa, kun heidän asentamansa tienvarsipommi räjähti Shirqatin kaupungissa, kertoo Iraqi News.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Abdullahin kerrotaan olleen alemman tason Isis-johtaja, joka toimi kokeneessa räjähdeansoja virittävässä huippusolussa.

Abdullahin sanotaan olleen osallisena useissa pommituksissa viime kuukausien aikana.

Mosulin takaisinvaltaaminen Isisiltä aloitettiin 17. lokakuuta. Irakin hallituksen joukot ovat saaneet Isisiltä haltuunsa Itä-Mosulin, ja taistelut ovat lähiaikoina siirtymässä kaupungin länsiosiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eteneminen on hidasta, koska irakilaisjoukot pyrkivät välttämään siviiliuhreja. Mosulissa on edelleen paljon siviilejä. Irakin hallitus kehotti ennen operaation alkamista siviilejä pysymään kodeissaan välttyäkseen humanitaariselta kriisiltä.

Irakin hallituksen joukot johtavat Mosulin operaatiota, johon osallistuu myös hallituksen eliittisotilaita, kurdien Peshmerga-joukkoja ja shiiataistelijoita. Yhdysvaltain johtama kansainvälinen koalitio tukee hyökkäysjoukkoa ilmaiskuin.

Isis valtasi Mosulin kesällä 2014. Mosul on viimeinen merkittävä kaupunki Irakissa, jota Isis pitää hallinnassaan.

Mainos