Irakin armeija ja Isis ovat taistelleet Fallujan hallinnasta pitkään. Tällä hetkellä taistelut ovat tauonneet Irakin armeijan piirittämässä kaupungissa, jota Isis pitää hallussaan.
Falluja on Irakin länsiosan Anbarin maakunnan piirikunta, alipiirikunta ja kaupunki. Fallujan kaupunki on piirikunnan keskus ja sijaitsee noin 69 kilometriä Bagdadista länteen. Falluja on eräs sunni-islamilaisten tärkeimmistä paikoista alueella.
Eversti Ahmed on ollut paikalla siitä lähtien, kun Isis valtasi Fallujan kaksi vuotta sitten.
– Sama taistelu, kaksi vuotta, Ahmed kertoo CBS Newsille.
Ahmed miehineen on asemissa epätasaisella eturintamalla, joka kulkee hylättyjen kotien ja tuhoutuneiden rakennusten keskellä.
Irakin sodan alettua keväällä 2003 Fallujassa käytiin rajuja taisteluita. Vuonna 2004 yli 100 yhdysvaltalaissotilasta kuoli taisteluissa kapinallisia vastaan.
Eversti Ahmedin mukaan kapinalliset eivät koskaan todellisuudessa poistuneet kaupungista.
Irakilaisjoukot pääsevät noin 180 metrin päähän Isisin linjoista, jolloin he ovat kranaatinheittimien ja tarkka-ampujien ampumaetäisyydellä.
Yhdysvaltain johtaman liittouman ilmaiskuista ei ole paljon höytyä, koska moni jihadisti piileskelee siviilien joukossa. Monet paikalliset asukkaat ovat uskollisia Isisille.
Eversti Ahmedin mukaan kaupunkiin on myös viritetty kotitekoisia pommeja.
– Kun astut sisään taloon, et näe mitään, mutta astut jonkin päälle…sitten koko talo räjähtää.
Yhdysvaltain sotilasneuvonantajat auttavat Irakin armeijaa hyökkäyssuunnitelman laatimisessa, jotta kaupunki saataisiin vallattua takaisin.
Toistaiseksi ei ole tietoa, milloin hyökkäys alkaa. Irakin hallituksen mukaan Isis käyttää Fallujan kaupunkia tukikohtanaan tehdessään terrori-iskuja Irakin pääkaupunkiin Bagdadiin.