The Observerin lähteiden mukaan Isiksen johto on uhannut kotiin haluavia brittinuoria kuolemalla. Kotiin yrittäneitä brittejä on uhattu kuolemalla, joko suoraan tai välillisesti, lähteet sanovat.
Lauantaina vahvistui, että Portsmouthista kotoisin oleva nuori mies on kuollut taisteluissa, joita on käyty, kun Isis on yrittänyt vallata Kobanin kaupunkia. Portsmouthissa ollaan järkyttyneitä, sillä kuolleeksi vahvistettu mies oli osa kuuden miehen ryhmää, joka matkusti Syyriaan taistelemaan Isiksen puolesta. Ryhmän miehistä enää kaksi on elossa.
Aktivisti ja entinen Guantánamon vanki Moazzam Begg on yrittänyt saada Britanniaa armahtamaan Syyriasta ja Irakista palaavia. Hän on ehdottanut palaaville tanskalaista sopeuttamisohjelmaa, jossa palaajia autetaan sopeutumaan takaisin kotimaahan ilman oikeudenkäyntien uhkaa.
Britannian hallitus on ehdottanut, että Syyriaan ja Irakiin lähteneitä nuoria voitaisiin syyttää maanpetoksesta.