ISIS-loikkari kertoo terroristien omilleen hoitamista hyvinvointipalveluista – ”kaikki maksetaan”

Entinen ISIS-vakooja väittää järjestön rakentaneen islamilaisen hyvinvointivaltion.

The Daily Beast haastatteli Istanbulissa ISIS:n entistä jäsentä juttusarjassaan. Abu Khaled (nimi muutettu) työskenteli aikaisemmin niin kutsutun Islamilaisen valtion tiedustelupalvelun ”sisäisestä turvallisuudesta” vastaavalla osastolla.

Khaled kertoo, että Isis pitää raakuuksistaan huolimatta huolen myös heikommassa asemassa olevista ihmisistä. Hänen mukaansa järjestö on rakentanut sosiaalisen turvaverkon islamilaiseen hyvinvointivaltioonsa.

Isis on vallannut laajoja alueita Syyriassa ja Irakissa. Järjestö on perustanut hallitsemalleen alueelle islamilaiseen šaria-lakiin pohjautuvan kalifaatin.

Valtiota rakentavan Isisin jäsenet saavat Khaledin mukaan ilmaista sairaanhoitoa ja ilmaisia lääkkeitä. Kaikki kalifaatissa asuvat voivat hakea ilmaista terveydenhoitoa perustelluista syistä.

– Ihmiset voivat mennä lääkärille tai sairaalaan ilman rahaa.

– Jos lääkäriin tai sairaalaan ei voi mennä niin kutsutun Islamilaisen valtion alueella, vaan pitää matkustaa ulkomaille, he maksavat sen, oli hinta mikä tahansa. Jos potilaalla on syöpä ja hän tarvitsee kemoterapiaa Turkissa, he maksavat kaiken, myös hotellin.

Poimintoja videosisällöistämme

Khaled kertoo, kuinka Isiksen johtotehtävissä olevilla ja valtaa pitävillä henkilöillä on etuoikeuksia ja erivapauksia.

Khaledin asuessa al-Babin kaupungissa Syyriassa hänelle maksettiin muiden Isiksen jäsenten tavoin 100 dollaria kuukaudessa.

– Isis maksoi taloni vuokran, joka oli 50 dollaria kuukaudessa. He maksoivat talon ja sähkön. Ja koska olin naimisissa, sain ylimääräiset 50 dollaria kuukaudessa vaimoani varten. Lapsista saa 35 dollaria kappaleelta. Vanhemmista maksetaan 50 dollaria per pää.

– Tämä on hyvinvointivaltio. Tästä syystä moni ihminen liittyy Isikseen.

Isis on viime aikoina joutunut ahtaalle hallitsemallaan alueella. Ranska ja Yhdysvallat ovat moukaroineet rajusti Isiksen asemia Pariisin terrori-iskujen jälkeen.

Järjestö on menettänyt lukuisia kyliä amerikkalaisten johtaman liittouman tukemille kurdijoukoille, ja jihadisteilta katkaistiin hiljattain tärkeä huoltoreitti Isiksen hallitsemien Syyrian Raqqan ja Irakin Mosulin välillä. Lisäksi Syyrian hallituksen joukot valtasivat jihadistien pitkään piirittämän tärkeän lentokentän takaisin Aleppon lähellä.

Mainos