ISIS-kalifi on elossa ja johtaa terroristijärjestöään

Yhdysvaltain tiedustelulähteiden mukaan ISIS-terroristijärjestön johtaja Abu Bakr Al Baghdadi on yhä elossa vastakkaisista huhuista huolimatta.

Pentagonin tiedottajan Peter Cookin mukaan Yhdysvaltain tiedusteluviranomaisten mukaan Abu Bakr Al Baghdadi uskotaan olevan yhä elossa ja johtavan niin sanottua Islamilaista valtiota huolimatta yrityksistä eliminoida hänet.

– Luonnollisesti teemme kaiken mahdollisen, että saisimme selville hänen liikkeensä. Jos saamme tilaisuuden, hän saa oikeutta ansionsa mukaan. Käytämme tähän paljon aikaa ja teemme kaiken mahdollisen, Cook sanoo sanomalehti The Independentin mukaan.

Itsensä kalifiksi korottanut Al Baghdadi on paljastanut itsestään ja liikkeistään mahdollisimman vähän. Ainoa tiedossa oleva video hänestä on vuodelta 2014 pitämässä saarnaa Irakin Mosulissa.

Yhdysvallat on hiljattain nostanut Al Baghdadin kiinnisaamiseen johtavista tiedoista annettavan palkkion 25 miljoonaan dollariin.

Mainos