IS: Suomessa ollut koronan tehohoidossa 678 potilasta

HUS on hoitanut potilaista lähes kaksi kolmasosaa.

Ilta-Sanomat on uutisoinut Kysissä toimivan Tehohoidon koordinoivan toimiston raporttia koronan tehohoidosta Suomessa. Tiedot ovat maaliskuun lopun raportista.

Maaliskuun 28. päivään mennessä teho-osastoilla oli hoidettu yhteensä 678 covid-19-positiivista ihmistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tehohoitoa saaneista yli 80-vuotiaista teho-osastolla kuoli 26 prosenttia, 70-79-vuotiaista 25 prosenttia, 60-69-vuotiaista 16 prosenttia ja 50-59-vuotiaiasta seitsemän prosenttia.

79 prosentilla koronan tehohoitopotilasta ei ollut fyysisen toimintakyvyn rajoituksia ennen sairastumista.

Teholle joutuneista 46 prosentilla ei ollut mitään pitkäaikaissairauksia. 25 prosentilla oli keuhkosairaus, 24 prosentilla diabetes ja viidellä prosentilla aivoverenkiertohäiriö.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Alkuvuonna 2021 koronan tehohoitopotilaiden ikäjakauma oli 30 prosenttia 60-69-vuotiaita, 22 prosenttia 70-79-vuotiaita, 18 prosenttia 50-59-vuotiaita, 13 prosenttia 0-39-vuotiaita ja 13 prosenttia 40-49-vuotiaita.

Viime kevään ja kesän aikana yli 60 prosenttia teholle tulleista intuboitiin eli heidät nukutettiin ja heille asennettiin hengitysputki. Nyt hengitysputken tarvitsee noin puolet potilaista.

Mainos