Kokoomuksen puheenjohtaja, tiistaina pääministeriksi nimitettävä Petteri Orpo kertoo Ilta-Sanomille, että hän muuttaa perheensä kanssa Kesärantaan.
Orpon perheeseen kuuluu vaimo ja kaksi lasta. Hänen muu perheensä jatkaa asumista Turussa.
Eduskunnan puhemiehenä huomiseen toimivalla Orpolla on tähän saakka ollut Helsingissä vain pikkuyksiö, josta siirtää nyt tavaransa Helsingin Meilahdessa sijaitsevaan pääministerin virka-asuntoon. Muuton ajankohtaa hän ei osaa sanoa.
– En niin pitkälle ole päässyt vielä, elän päivä kerrallaan näitä tilanteita. Tuntuuhan se aika juhlavalta. Komeat on puitteet, Orpo kertoo IS:lle.
– Se on jopa jännittävää, on niin suuri elämänmuutos.
Maanantaina viimeistä päiväänsä pääministerinä työskentelevä Sanna Marin (sd.) ei ole kommentoinut julkisuudessa, milloin muuttaa pois Kesärannasta. Häntä edeltäneet neljä pääministeriä, Antti Rinne (sd.), Juha Sipilä (kesk.), Alexander Stubb (kok.) ja Jyrki Katainen (kok.) eivät muuttaneet Kesärantaan.
Edit 20.6. klo 16:04: Petteri Orpo muuttaa Kesärantaan, hänen muu perheensä jatkaa asumista Turussa.