IS: Perussuomalaisten pj-kilpa ei tuonut uusien jäsenten ryntäystä

Perussuomalaiset sai kuntavaalien jälkeen vain muutama sata uutta jäsentä, jotka voivat tulla äänestämään puoluekokoukseen.

Perussuomalaisten Jyväskylän puoluekokous valitsee kesäkuussa puolueen uuden puheenjohtajan. Valinnan tekevät paikalle tulevat puolueen jäsenet.

Ennakkoasetelmissa suosikkeina on pidetty eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terhoa ja europarlamentaarikko Jussi Halla-ahoa. Jussi Halla-ahon mahdollisuuksien on katsottu olevan hänen kannattajiensa saamisessa liittymään puolueeseen.

Ilta-Sanomien mukaan uusien puolueeseen tulijoiden piti maksaa jäsenmaksu viimeistään 28. huhtikuuta päästäkseen äänestämään puoluekokouksessa.

Ennen kuntavaaleja uusia jäseniä tuli noin 300, ja he olivat pääosin kuntavaaliehdokkaita. Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo sanoo IS:lle, että kuntavaalien jälkeen jäsenhakemuksia on tullut suurin piirtein saman verran.

Puoluekokouksen ei noiden lukujen perusteella ole tulossa bussilasteittain rekrytoituja Halla-ahon kannattajia. Jyväskylän puoluekokoukseen on toistaiseksi ilmoittautunut 1 500 tulijaa.

Mainos