IS: Peltipoliisien sakkotulot nopeasti kaksinkertaisiksi

Automaattinen liikennevalvonta voi tuottaa valtiolle ensi vuonna yli 70 miljoonaa euroa.

Poliisin liikenneturvallisuuskeskus aloitti toimintansa vuoden 2014 alussa. Tuona vuonna keskus lähetti 365 000 sakkoa ja huomautusta tolppien valvontakameroiden ottamien kuvien perusteella.

Ilta-Sanomien mukaan tänä vuonna tavoite on 600 000 sakkoa ja huomautusta.

– Kun saamme täyden miehityksen, voimme käsitellä ensi vuonna ehkä jopa 700 000 sakkoa tai huomautusta, keskuksen johtaja ylikomisario Dennis Pasterstein sanoo IS:lle.

Kun liikenneturvallisuuskeskus aloitti toimintansa, oli kameroita yhtä aikaa käytössä noin 35. Tiistaina kameroita oli valvomassa 118. Käytössä on kaikkiaan noin 140 valvontakameraa.

– Jos kaikki kamerat olisivat koko ajan valvomassa ja työntekijöitä enemmän, niin päästäisiin ehkä jonnekin 900 000 juttuun vuodessa.

Kehitykseen vaikuttavat Pastersteinin mukaan digitekniikka ja käyttöjärjestelmän uudistukset. Henkilökuntaa on vapautunut käsittelemään kameroiden materiaalia.

IS:n mukaan ensi vuonna sakkojen tuotto saattaa nousta noin 72 miljoonaan euroon.

Uuden sukupolven ensimmäiset valvontakamerat asennetaan 4- ja 6-teille tänä syksynä.

Mainos