IS: Parturit palaavat – ”pitää yhä leikata paikan päällä”

Asiakasmäärät ovat kasvaneet tasaisesti viime viikkojen aikana.

Parturien ja kampaamojen asiakasmäärien kerrotaan palanneen lähemmäs tavanomaista tasoa.

Hiustalon toimitusjohtaja Marko Keski-Jyrä kertoo Ilta-Sanomille, että kaikki lomautetut työntekijät palaavat töihin jo ensi viikolla. Tilanne on samankaltainen myös muilla alan toimijoilla.

– Nyt ollaan varmaankin 10–20 prosenttia jäljessä, koska kaikki eivät ole töissä. Toisaalta jos kaikki olisivat töissä, niin mentäisiin varmaan vanhaan tahtiin, Keski-Jyrä kertoo.

Suomessa kauneus- ja hyvinvointialan yritysten sallittiin pysyä auki rajoitustoimista huolimatta, toisin kuin esimerkiksi Saksassa, Norjassa ja Tanskassa. Yritysten liikevaihto silti romahti asiakkaiden pysytellessä pois liikekeskuksista.

M-Roomin toimitusjohtaja Markku Kososen mukaan vilkastuminen on ollut tasaista viime viikkojen aikana. Digitaalisista ajanvarauksista huolimatta kaikkea ei voi hoitaa etänä.

– Toki tukka pitää edelleen leikata paikan päällä. Samaan aikaan palveluvalikoimaa on karsittu ja hygieniaan kiinnitetty erityistä huomiota, Kosonen sanoo.

Mainos