Savonlinnan Pesolansaaressa Etelä-Savossa löydettiin reilu viikko sitten Saimaannorppien joukkohauta, kertoo Ilta-Sanomat. Löydön tekivät alueen loma-asukkaat, jotka olivat kävellen matkalla veneelleen.
Pienpedot olivat tonkineet haudasta kolmen aikuisen norpan ruhot.
Löytö herätti spekulaatioita norppien kohtalosta: niiden epäiltiin hukkuneet kalanpyydyksiin tai joutuneen jopa salametsästyksen uhreiksi. Asiasta ehdittiin ilmoittaa poliisille.
Haudankaivajiksi osoittautui kuitenkin Metsähallituksen luontovalvojat. He olivat haudanneet rantaan kolme Pihlajavedeltä hiljattain löytynyttä kuollutta norppaa.
Metsähallituksen sisäisten ohjeiden mukaan raadot olisi pitänyt haudata vahvalle maalle, kauemmaksi rannasta ja vähintään metrin syvyyteen. Sieltä pienpedot eivät olisi niitä kaivaneet syötäväkseen.
– Meidän moka. Olen pahoitellut ja pyytänyt anteeksi seudun asukkailta ja mökkiläisiltä, joita jotkut ovat jo ennättäneet epäillä laittomuuksista. Olemme käyneet siistimässä paikan ja hautaamassa raadot asiallisesti, sanoo Metsähallituksen suojelubiologi Jouni Koskela IS:lle.
Kaksi löytyneistä norpista oli Koskelan mukaan ajautunut rannalle, yksi löytyi vedestä kellumasta. Hän ei epäile, että kyse olisi kalanpyydyksiin hukkuneista norpista, joista ei ole tehty asianmukaista ilmoitusta. Hänen mukaansa norpat ovat todennäköisesti kokeneet normaalin kuoleman.