Venäläisportaalin Radio Svobodan haastatteleman 41-vuotias lentoemäntä Jevgenija Magurinan mukaan Aeroflot kertoi lentoemännilleen viime kesänä, että ulkomaanreissuihin pääsevät ainoastaan nuoret ja hoikat. Kaikista otettiin valokuva ja mitat ja joitakin punnittiin. Asiasta uutisoi Ilta-Sanomat.
Magurinan mukaan kaikki yli 40-vuotiaat ja yli M-kokoiset lentoemännät siirrettiin osastoon 1, joka hoiti ainoastaan kotimaisia lentoja ja lyhyitä yölentoja.
Vain etunimellään esiintyvä Nataljan mukaan lentoemännät pyörtyivät nälästä työtiloissa, mutta vaikka he laihtuivatkin, heille silti sanottiin, etteivät he pääse Amerikkaan tai Dominikaaniseen tasavaltaan, koska ovat jo vanhoja.
Radio Svobodan mukaan ryhmä lentoemäntiä on päättänyt haastaa työnantajansa oikeuteen sen jälkeen, kun heiltä kiellettiin mahdollisuus työskennellä kansainvälisillä lennoilla.
IS kertoo Aeroflotin julkaisseen virallisen tiedotteen, jossa yhtiö kiistää syytökset jyrkästi ja väittää Radio Svobodan esittävän yhtiöstä väärää tietoa.