Kahvia kaupan hyllyllä Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

IS: Kovat kahvitarjoukset palasivat

Kahvipakettien hinnat ovat laskeneet vuodentakaisesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomalaisissa kaupoissa kahvia myydään jälleen halpaan sisäänheittohintaan, Ilta-Sanomat kertoo.

Esimerkiksi eräässä K-citymarketissa oli tarjous neljästä Juhla mokka-paketista kymmenen euron hintaan. Vastaavanlaisia kahvitarjouksia on ollut myös muissa kaupoissa.

Kahvitarjoukset toimivat kaupoissa usein sisäänheittotuotteina. Keskosta kerrotaan IS:lle, että kahvi on usein kampanjoissa käytetty tuote.

– K-kaupoissa on myynnissä useita eri kahveja eri kampanjoissa. Kymmenen euron nipputarjoukset ovat kuluttajille tuttuja ja toimivat hyvin nykyisessä markkinatilanteessa, Keskon päivittäistavarakaupan osto- ja myyntijohtaja Aki Erkkilä sanoo.

Myös S-ryhmän marketkaupan myyntipäällikkö Juhani Haara kertoo IS:lle, että kahvi on perinteinen markkinointituote päivittäistavarakaupassa ja usein mukana erilaisissa kampanjoissa.

Hänen mukaansa raakakahvin hinta on ollut laskussa viime vuoden kovimmista hintapiikeistä, mikä näkyy myös kuluttajahintojen laskuna myymälöissä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)