Kelan työntekijöitä uhataan väkivallalla noin 250 kertaa vuodessa. Häirintä on pahentunut niin vakavaksi, että Kela haluaa poistaa työntekijöiden nimet tukipäätöksistä, kertoo Ilta-Sanomat.
Kelan turvallisuusjohtaja Sami Niinikorven mukaan uhkausten määrä on kasvanut sen jälkeen, kun perustoimeentulotuki siirtyi Kelan hoidettavaksi vuonna 2017. Häirintää tapahtuu puhelimessa, palvelupisteissä ja sosiaalisessa mediassa. Joissakin tapauksissa uhkailu on kohdistunut työntekijöiden perheenjäseniin.
Yhdessä tapauksessa eräs mies uhkasi kirjallisissa viesteissään tappaa Kelan työntekijöitä ja käydä heidän kimppuunsa Kuopiossa. Käräjäoikeus tuomitsi hänet kymmenestä laittomasta uhkauksesta 80 päiväsakkoon.
Toisessa tapauksessa mies asioi Varsinais-Suomessa Kelan palvelupisteessä kymmeniä kertoja ja käyttäytyi useimmiten aggressiivisesti. Hän solvasi työntekijöitä, paiskoi tavaroita ja jätti virkailijalle lapun, jossa uhkasi tappaa kaikki. Mies löi myöhemmin turvapleksiä, uhkasi vartijoita ja yritti sylkäistä yhtä heistä. Hän sai kolmen kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen.
Edellä mainitut tapaukset ovat vain yksittäisiä esimerkkejä. Vastaavanlaisia tapauksia on ollut lukuisia muitakin. Uhkailun taustalla on usein asiakkaan turhautuminen tai pettymys saamaansa etuuspäätökseen.
Kela kokeili vuonna 2024 työntekijöiden nimien poistamista toimeentulotukipäätöksistä. Kyselyssä 88 prosenttia työntekijöistä arvioi kokeilun parantaneen työturvallisuutta. Kokeilu kuitenkin lopetettiin, koska eduskunnan oikeusasiamies piti menettelyä lainvastaisena.
Nimien poistamisen mahdollistava lakimuutos on nyt sosiaali- ja terveysministeriön valmistelussa. Kela on lisäksi lisännyt vartiointia palvelupisteissään.
Kelan työntekijät eivät ole ainoita, jotka ovat joutuneet työnsä vuoksi uhkailun ja muun epäasiallisen käytöksen kohteeksi. Esimerkiksi poliiseja, syyttäjiä ja toimittajia on uhkailtu, häiritty ja toisinaan jopa vainottu heidän työtehtäviensä vuoksi.