ABC-ketju ei aio luopua logostaan, jossa on peukaloa näyttävä käsi. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

IS: Huoltoasemaketju ABC joutuu muuttamaan mainostaan – ”Harmillista”

Markkinoinnissa käytetyn sanan koetaan tuovan ikäviä mielleyhtymiä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Huoltoasemaketju ABC on käyttänyt mainoksissaan iskulausetta ”Peukkuenergiaa”, joka nyttemmin on asettunut toisenlaiseen valoon. Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.

Vaarallinen, peukuksi kutsuttu alfa-PVP-huumausaine on ollut paljon esillä julkisuudessa, minkä takia ”peukkuenergiaa”-lausahdus voi joillekin tuoda oudon mielleyhtymän.

SOK:n liikennekaupan ketjuohjauksen markkinointipäällikkö Timo Jalo kertoo yhtiön saaneen iskulauseesta jonkin verran palautetta.

Jalo pitää mielleyhtymän syntymistä valitettavana. Hän toteaa, että iskulause tulee ABC:n logon yhteydessä olevasta peukaloa näyttävästä kädestä, ja sillä on haluttu viestiä virkistävästä tauosta matkan varrella.

– Todella harmillista, että tällainen mielleyhtymä meihin on syntynyt.

– Olemme seuranneet tilannetta ja hiljattain linjanneet, että emme tule lisäämään iskulausetta ainakaan toistaiseksi tuleviin markkinointi­materiaaleihimme tämän ikävän mielleyhtymän johdosta, Jalo jatkaa.

Sen sijaan peukalologostaan ABC aikoo pitää kiinni jatkossakin.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)