Useita suomalaissivustoja on joutunut hakkeroinnin kohteiksi, kertoo Ilta-Sanomat. Uhreiksi ovat joutuneet ainakin Satakunnan Kansa, Warkauden Lehti ja Iisalmen sanomat.
Lisäksi joukossa on muun muassa helsinkiläinen jujutsuseura ja antropologien yhdistys.
Ulkopuolinen toimija muokkasi Satakunnan Kansan urheilu-uutisen sisällön vääräksi ja otsikoi artikkelin viestillä ”Hacked by…”.
Lehti aloitti välittömästi tietoturva-aukon korjaamisen.
It-palvelutalo CGI:n kyberturvallisuusjohtaja Jan Mickos kertoo Ilta-Sanomille, että hakkeroinnissa näyttää olevan kyse hyvin perinteisestä haktivismista (yhdistelmä sanoista hakkerointi ja aktivismi).
– Siinä halutaan hakea näkyvyyttä omalle asialle. Viime aikoina tämä on ollut varsin yleistä, Mickos toteaa.
Koska monilla hakkerin kohteeksi joutuneilla sivustoilla, esimerkiksi Satakunnan Kansalla ja jujutsuseuralla, ei ole varsinaisesti mitään tekemistä keskenään, Mickos epäilee hakkerin valinneen kohteensa laajalla skaalalla yhteisten tietoturva-aukkojen vuoksi.
– Hän on varmaankin hyvin yksinkertaisella Google-haulla löytänyt joukon sivustoja, joilla on tämä hyväksi käytetty haavoittuvuus, asiantuntija sanoo.