Ilta-Sanomat uutisoi satasen alueella 225 kilometrin tuntinopeutta ajaneesta 19-vuotiaasta kuljettajasta. Oikeuskäytännössä teosta pitäisi seurata vankeusrangaistus, ja tekijällä oli jo ennestään yksi törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.
Pirkanmaan käräjäoikeudessa 19-vuotias pyysi sakkorangaistusta. Hän perusteli teon tapahtuneen vähäisen liikenteen aikaan kello yhdeltä yöllä. Vastaantuleva liikenne oli erotettu kaiteella, keli oli hyvä ja tienpinta kuiva. Hän katui ja korosti, että kyse oli ”hetkellisestä harkintakyvyn pettämisestä”.
Kuljettaja totesi, että ”hän halusi testata tehokkaampaa autoa, kun hän ei ole aiemmin saanut sellaista kokeilla”. Hän vetosi perheeltään saamiinsa seuraamuksiin: vanhemmat eivät enää anna autoa lainaan.
– Punnittuaan edellä olevien seikkojen valossa rangaistukseen vaikuttavia seikkoja käräjäoikeus on päätynyt katsomaan, että kysymyksessä olevasta teosta tuomiolauselmasta ilmenevän suuruinen sakkorangaistus on vielä oikeudenmukainen ja oikeasuhtainen rangaistus, oikeus totesi.
19-vuotias sai sata päiväsakkoa, josta hänelle kertyy 600 euroa maksettavaa. Lisäksi tulee 80 euron rikosuhrimaksu.