Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen kertoo pyrkivänsä lähtökohtaisesti rakentaviin ratkaisuihin edunvalvonta-asioissa. Hän toteaa OAJ:n olevan silti valmis ”voimatoimiin” pienten yritysten irtisanomissuojaa helpottavan lakiesityksen suhteen.
– Korostan, että toimintamme ei liity mitenkään puoluepolitiikkaan, vaan ay-liikkeen pitää voida arvostella kulloinkin vallassa olevan hallituksen toimenpiteitä, mikäli ne hyökkäävät jäsenistöä ja työntekijäpuolen perusoikeuksia vastaan, Luukkainen kirjoittaa blogitekstissään.
– Pelko irtisanomisesta esimerkiksi omien mielipiteiden tai ammattijärjestöön kuulumisen vuoksi ei voi olla oikein sen enempää pienillä kuin suurillakaan työpaikoilla.
Työministeri Jari Lindström (sin.) on useaan otteeseen korostanut, ettei irtisanominen ay-aktiivisuuden tai mielipiteiden perusteella olisi jatkossakaan mahdollista. Työntekijän tulisi laiminlyödä työaikoja, työnantajien määräämiä työtehtäviä tai vaikeuttaa työyhteisön toimintaa epäasiallisella käyttäytymisellä.
Irtisanominen olisi mahdollista alle kymmenen hengen yrityksessä vasta sen jälkeen, kun työntekijää olisi ensin varoitettu moitittavasta menettelystä. Työntekijän tilapäinen alisuoriutuminen, vähäiset velvoitteiden rikkomiset tai laiminlyönnit eivät oikeuttaisi irtisanomiseen.
Olli Luukkaisen mukaan lakiesitystä on puolustettu ”överillä käytöksellä tai ilmaisuilla”.
– Lain valmisteluun ja motiiveihin kohdistuu epäluuloja, joissa arvellaan todellisen motiivin olevan aivan muun kuin työllisyyden. Se ei lisää luottamusta, Luukkainen sanoo.
#OAJ Luukkainen: OAJ on aina valmis etsimään rakentavasti neuttelusolmuihin ratkaisua – mutta puolustaa myös jäsentensä etua. Lue tästä miksi. https://t.co/8l2jz089rk
— Olli Luukkainen (@OlliLuukkainen) October 9, 2018