Ukrainan Irpin ei antaudu – Pormestari: Nämä hirviöt eivät vieläkään ymmärrä

Pormestari sanoo hylänneensä hyökkääjän vaatimuksen kaupungin luovuttamisesta.
Vanhusta evakuoidaan Irpinistä maanantaina. LEHTIKUVA/AFP Aris Messinis
Vanhusta evakuoidaan Irpinistä maanantaina. LEHTIKUVA/AFP Aris Messinis

Kiovan Irpinin esikaupungin pormestari Oleksandr Markushyn kertoi CNN:n mukaan Telegram-tilillään tiistaina, että hän oli saanut edellisenä päivänä uhkauksen hengelleen ja terveydelleen ja vaatimuksen antautumisesta.

– Olen yllättynyt, etteivät nämä hirviöt ole vieläkään ymmärtäneet – Irpin ei luovuta, Irpin ei ole ostettavissa, Irpin taistelee, hän sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– Minulla on miehittäjille vastatarjous lähteä Irpinistä 24 tunnin sisällä ja pelastaa useiden tuhansien venäläisten varusmiesten henki ja terveys, joita äiti, sisko, tytär, isoäiti ja kumppani odottavat kotona, hän jatkaa.

Britannian puolustusministeriö syytti maanantaina Venäjän joukkoja Irpinin evakuointikäytävien tulittamisesta ja useiden siviilien tappamisesta.

Kovien taisteluiden vuoksi Irpin on ollut ilman lämpöä, vettä ja sähköä useita päiviä.

Mainos