Iranin öljytankkerit valmiina lähtöön – ylitarjonta kasvaa

Raakaöljyn ylitarjonnan odotetaan kasvavan maailmamarkkinoilla, kun Iranin vastaiset talouspakotteet ovat poissa.

Iranin pakotteiden poistuminen saattaa BBC:n mukaan lisätä öljyn päivittäistä tuotantomäärää puolella miljoonalla tynnyrillä.

Raakaöljyn Pohjanmeren Brent-laadun tynnyrihinta kävi maanantaina jo alle 28 dollarissa. Hinta oli näin alhainen viimeksi vuonna 2003.

Laskun taustalla ovat markkinoiden odotukset öljyn ylitarjonnan kasvusta Iranin tullessa vapaasti mukaan markkinoille.

Financial Times kertoo, että satelliittiseurannasta ja teollisuuslähteistä saatujen tietojen mukaan Iranilla on jo lähtövalmiina odottamassa 19–24 suurta öljytankkeria.

Joidenkin analyytikoiden mukaan raakaöljyn hintojen lasku saattaa jatkua vielä jonkin aikaa, sillä öljyn kysyntä Yhdysvalloissa ja maailmalla näyttää vähentyvän. Lisäksi Kiinan osakemarkkinoiden ja valuutan heikentyminen on lisännyt huolta myös öljymarkkinoilla.

Opecin suurin tuottajamaa Saudi-Arabia ei ole vieläkään halukas vähentämään tuotantoaan. Maan öljyministeri Ali al-Naimi totesi FT:n mukaan viimeksi sunnuntaina, että kansainvälisen öljymarkkinan vakauttaminen tulee viemään vielä jonkin aikaa.

Lue myös:

Öljyn hinta uusiin ennätysalhaisiin lukemiin

Öljyn hinnan romahduksesta varoituksia

Blogit Jantunen: Laskeva öljynhinta ja Suomi

Mainos