Iranin turvallisuuden neuvosto vastasi Yhdysvalloille nopeasti ja julisti USA:n asevoimat terroristijärjestöksi, kertoo uutissivusto Haaretz.
Donald Trumpin hallinto julisti aikaisemmin maanantaina Iranin vallankumouskaartin ulkomaiseksi terroristijärjestöksi.
USA pyrkii painostamaan Irania, jonka sanotaan tukevan kansainvälistä terrorismia.
Iranin valtiontelevision mukaan Washingtonin päätös on laiton ja ristiriidassa kansainvälisen lain kanssa.
– Muilla valtioilla ei ole oikeutta julistaa toisen maan asevoimia terroristijärjestöksi…Tämä julistus johtuu Iranin vaikutusvallasta Lähi-idässä ja Iranin menestyksellisestä taistelusta Isisiä vastaan, televisiossa todettiin ilman tarkempaa viittausta viranomaislähteeseen.
Valkoinen talo kertoo, että kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Yhdysvallat on nimennyt toiseen valtioon kuuluvan osan terroristijärjestöksi.
Valkoisen talon mukaan sen päätös ”korostaa Iranin toimien poikkeavan pohjimmiltaan muiden valtioiden toimista” ja ”laajentaa merkittävästi Iranin hallintoon kohdistamamme paineen laajuutta”.
Iranilla on vaikeuksia USA:n aikaisemmin asettamien pakotteiden vuoksi. Yhdysvaltain pakotteet kohdistuvat öljy- ja pankkisektoreille.
Trump määräsi Iranille uusia pakotteita sen jälkeen, kun hän viime keväänä ilmoitti Yhdysvaltojen vetäytyvän Iranin kanssa solmitusta ydinsopimuksesta.
Vallankumouskaarti muodostettiin vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen jälkeen puolustamaan Iranin vallanpitäjiä. Iranin varsinaiset asevoimat puolustavat puolestaan maan rajoja. Vallankumouskaartilla on paljon valtaa, ja se on merkittävä toimija myös Iranin talouselämässä.