Irakin armeijalta varoitus ISIS:lle: Koirat syövät mätänevät ruumiinne

Irakin armeija jättää jihadistien ruumiit Mosulin kaduille varoitukseksi muille.

Isis-jihadistien ruumiit ovat lojuneet Mosulin kaduilla kaksi viikkoa. Irakin armeija ilmoittaa, että se ei aio haudata jihadistien ruumiita ja haluaa mahdollisimman monen ihmisen näkevän pommien ja luotien silpomat ruumiit.

Kuolleiden on tarkoitus toimia varoituksena ja pelotteena, kertoo Daily Mail.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Irakilaisjoukot valtasivat Itä-Mosulin pari viikkoa sitten. Joukot valmistautuvat parhaillaan Länsi-Mosulin valtaukseen ja haluavat kitkeä asukkaiden mahdolliset Isis-sympatiat.

– Me jätämme terroristien ruumiit kaduille, sanoo irakilaissotilas Ibrahim Mohamed.

– Viesti irakilaisille on selvä; tämä on kohtalonne, jos liitytte Isisiin. Irakin armeija tekee teistä selvän.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Irakilaissotilaiden mukaan ruumiita käytetään psykologisena aseena, jolla halutaan pelotella jihadistien kaikkialla Irakissa olevia ”nukkuvia soluja”.

– Me jätämnme ruumiit kaduille, jotta koirat voivat syödä ne. Haluamme myös kansalaisten tietävän, että terroristien tukemisella on kova hinta, sanoo Asaad Hussein.

Mosulin takaisinvaltaaminen Isisiltä aloitettiin 17. lokakuuta. Irakin hallituksen joukot johtavat Mosulin operaatiota, johon osallistuu myös hallituksen eliittisotilaita, kurdien Peshmerga-joukkoja ja shiiataistelijoita. Yhdysvaltain johtama kansainvälinen koalitio tukee hyökkäysjoukkoa ilmaiskuin.

Mainos