Investoinnit digitalisaatioon rasittavat pankkien ja vakuutusyhtiöiden tuloksentekoa

Finanssivalvonnan mukaan Suomen pankki- ja vakuutussektorien vakavaraisuus on kokonaisuutena tarkastellen vahva.

Finanssivalvonnan julkaisi tiistaina arvionsa Suomen pankki- ja vakuutussektorien vakavaraisuudesta joulukuun lopun tietojen mukaan.

Sektorien vakavaraisuus on vahva, mutta tuloksentekokykyä rasittavat matalan korkotason lisäksi digitalisaation edellyttämät investoinnit.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Uudistumista vaaditaan, mutta se ei saa tapahtua riskienhallinnan kustannuksella, Finanssivalvonnan johtaja Anneli Tuominen muistuttaa tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pankkisektorin kannattavuus heikkeni hieman, mutta vakavaraisuus oli vahva ja koheni edelleen. Kuluja kasvattivat digitalisaation kehittämishankkeet, ja samalla pankit joutuvat huolehtimaan myös perusjärjestelmiensä kunnosta.

Työeläkelaitosten vakavaraisuus vahvistui loppuvuodesta, koska sijoitusten tuotot ylittivät tuottovaatimuksen.

Sekä henki- että vahinkovakuutussektorien vakavaraisuudet säilyivät koko vuoden hyvinä. Myös yhtiöiden sijoitustuotot olivat hyvät.

Mainos