Immonen ”turistipyrähdyksellä” Itä-Helsingissä: ”Maahanmuuttajat ovat epäsiistejä”

Suomen Sisun puheenjohtaja joutui metrossa etniseen vähemmistöön.

Kansanedustaja Olli Immonen (ps.) on julkaissut matkakertomuksen Itä-Helsinkiin. Hän vertaa vierailuaan valiokuntamatkaansa Vietnamiin. Hän kertoo, että Kaakkois-Aasiassa hän kiinnitti ”erityistä huomiota maan huonosti hoidettuun asuinympäristöön ja infrastruktuurin kehittymättömyyteen”.

– Kävellessäni pitkin Itäkeskuksen katuja en voinut välttyä déjà vu -kokemukselta, Immonen kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän arvioi, että jos ihmiset välittävät oikeasti asuinympäristöstään, he pitävät sen siistinä.

– Itäkeskuksen ilmapiiristä huokuikin eräänlainen juurettomuus eli tunne siitä, etteivät kaikki ihmiset selvästikään enää tunteneet siellä oloansa kotoisaksi.

Immonen julkaisi kirjoituksensa Suomen Sisun sivuilla. Hän on järjestön puheenjohtaja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Matkan tarkoitus oli tehdä ”monikulttuurinen turistipyrähdys Itä-Helsinkiin”. Immonen kertoo kokeneensa eksoottisiksi hunnutetut naiset, pitkäpartaiset muslimimiehet ja rennot afrikkalaiset ja hymyilevät aasialaiset. Hän arvioi, että tällainen on eliitin rakentama monikulttuurinen Suomi.

– Jokin oli kuitenkin pielessä, hän kuitenkin sanoo.

Immonen ihmettelee, miten hän jo metromatkalla joutui etniseen vähemmistöön, vaikka kuvitteli kuuluvansa kantaväestöön.

Mainos