Kansainvälinen valuuttarahasto IMF tiedottaa Ukrainan sodalla olevan inhimillisen kärsimyksen lisäksi järkyttäviä vaikutuksia myös maailmantalouteen.
Vakavat vaikutukset ovat jo nyt näkyvillä. Niin energian, vehnän kuin muiden viljojenkin hinta on noussut jyrkästi tuotantoketjun häiriöiden vuoksi. Sodan laajentuessa seuraukset olisivat vieläkin järkyttävämmät.
Hintojen nousun lisäksi sota on kiihdyttänyt inflaatiota monissa maissa. IMF kehottaakin valtioita varautumaan vähävaraisten kotitalouksien tukemiseen kriisin aikana.
Ukraina on pyytänyt 1,4 miljardin dollarin suuruista avustuspakettia. IMF:n mukaan myös muita valtioita saatetaan joutua tukemaan sodan aiheuttamista talousvaikutuksista ja pakolaisvirroista selviämisessä.
Esimerkiksi Moldova on jo pyytänyt IMF:n tukiohjelmansa laajentamista ja uudelleenjärjestämistä sodan vaikutusten vuoksi.
Ukrainan sotaa on paennut jo yli 1,5 miljoonaa ihmistä.