Imetyksestä hyötyy sekä äiti että lapsi

Rintamaitoravitsemus on suotuisa lapsen kasvun ja kehityksen kannalta. Imetyksestä höytyy myös äiti, toteaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL.

THL suosittelee lapsiperheille äidin tuorerintamaitoa sekä täysiaikaisena että ennenaikaisena syntyneen lapsen ensisijaiseksi ravinnoksi.

Rintamaito on merkittävä infektiosuoja imeväiselle. Äidinmaito suojaa lasta ylä- ja alahengitystieinfektioilta sekä korvatulehduksilta. Ripulitauteja ja virtsatieinfektioita esiintyy imetetyillä lapsilla vähemmän kuin korvikeruokituilla.

– Imetys tukee myös äidin ja lapsen välistä kiintymyssuhteen muodostumista. Vuorovaikutus, ihokontakti ja imeminen vahvistavat tunnekokemusta, THL sanoo.

Äitien terveyden kannalta imetys on hyväksi: pitkä imetys normalisoi äitien sokeriaineenvaihduntaa useiksi vuosiksi ja pitkään imettäneillä äideillä esiintyy vähemmän rinta- ja munasarjasyöpää kuin imettämättömillä.

THL:n kansallinen imetyksen edistämisen seurantaryhmä päivittää parhaillaan kansallista imetyksen edistämisen toimintaohjelmaa vuosille 2017–2021, joka ilmestyy alkuvuodesta 2017.

Viikko 42 on kansallinen imetysviikko, jonka teemana on tänä vuonna Imetys – osa kestävää kehitystä. Imetysviikolla järjestetään tapahtumia eri puolella Suomea.

Mainos