Vuoksen toimihenkilöiden hallitus päätti, että toimihenkilöt puolustavat työpaikkojaan pysymällä töissä. Toimihenkilöt eivät silti hyväksy työnantajan toimenpiteitä. Yhteistoimintaneuvotteluiden tuloksena työnantaja on ilmoittanut 20 toimihenkilön vähennyksestä.
Vuoksen Toimihenkilöt ovat huolissaan toimihenkilöiden jaksamisesta työssä.
– Tehtäväkenttiä laajennetaan ja pirstaloidaan samaan aikaan, kun toimia vähennetään. Fyysisen kuormituksen lisäksi henkinen kuormitus on kasvanut. Ensi vuoden alussa voimaan astuva käyttäjäkunnossapito tuo varmasti omat lisämausteensa myös toimihenkilöiden työtehtäviin, Vuoksen toimihenkilöiden hallitus toteaa.
Toimihenkilöt ovat huolissaan myös siitä, että paikallisella tasolla ei ole vaikutusmahdollisuuksia työhön eikä työpaikkoihin. Lisäksi toimihenkilöillä ei ollut mitään todellisia vaikuttamismahdollisuuksia käydyissä yhteistoimintaneuvotteluissa.
– Emme usko, että ulosmarssilla saisimme yhtään menetettävää työpaikkaa takaisin, Vuoksen toimihenkilöiden hallitus sanoo.